Hodnocení roku 2010

Rok 2010 byl z hlediska výsledků mého ultraběhání jeden z nejlepších. I v roce svého kulaté výročí se mi podařilo vylepšit několik osobáku a na 100 km se začínám řadit ve světových tabulkách docela dopředu. Badwater potom patřil k jednomu z mých ultra vrcholů. Zvládl jsem ho také díky svému doprovodu a svým sponzorům, kterým dominoval Triexpert.  Pochopitelně to nebylo jen samo sebou a něco jsem musel odtrénovat. Rozhodně to také nebyla sezóna bez drobných zdravotních potíží typu zánět zánártního kloubu nebo koleních vazů. Na druhou stranu žádná z těchto potíží nevedla k delšímu tréninkovému výpadku.

Trénink

Oproti předchozím rokům jsem se snažil přidat na tempových trénincích a dokonce jsem několikrát trénoval i na dráze. Snahou bylo zrychlit maraton a tím se připravit na rychlejších 100km. Je potřeba si uvědomit, že pro medaili na MS musím první maraton ve stovce zaběhnout za  2:45 – 2:50 a v tom druhém moc nezpomalit. 100 km je velice rychlá trať.

7110,19

Poznámka: díky přesnějšímu měření tempa pomocí Garmina se většina volně běhaných tréninků přesunula do kategorie >5:00. Je pravděpodobné, že tomu tak bylo i v předchozích letech, ale můj optimismus to dával do kategorie rychlejšího běhu. V ostatních pásmech vliv optimizmu nebyl, tak velký, protože tyto tréninky a  také závody byly na změřených tratích.

Závody

Malá rekapitulace těch zajímavějších závodů. Kompletní seznam výsledků zde.

13.3 Lískovecká 6 hodinovka

86,72 km, 1. místo

První ultramaraton v tomto roce i přes nepříznivé podmínky ukázal, že jsem v zimě docela natrénoval. Padl Český rekord na 6 hodin, ale v disciplině, která není příliš často vypisovaná a naši špičkový ultraběžci minulosti se jí moc nevěnovali.  Nicméně každý Český rekord výrazně potěší.

10.4 Kisbér – mistrovství Maďarska na 100 km

6:58:07, 1. místo

Tenhle závod mi přinesl obrovskou radost, protože jsem se konečně dostal pod 7 hodin na 100 km navíc v sólovém běhu. Jel jsem na pozvání Jeno Horvatha a Edit Berces a ten závod se mi běžel fakt dobře i když trať a počasí mělo daleko do ideálu.

21.5 Surgeres 48 hodin

333,132 km, 6. místo

Nejslavnější závod na 48 hodin se koná ve Francii v městečku Surgeres nedaleko Atlantického oceánu. Start jsem si zasloužil o rok dříve v Brně na 48 hodin BVV. Závod sice nevyšel podle mých představ, ale rozhodně to byl velký zážitek. Taky je možné, že to byl poslední ročník, protože ředitel závodu odcházel do důchodu. Pro letošní rok pořadatelé zrušili a snad měli by ho obnovit příští rok (2012)

12.6 Silva Nortica Run - 85 km

6:33:14, 1. místo

Už podruhé jsem se zúčastnil tohoto závodu, který se běží v kopcích a překrásném prostředí Novohradských hor přes území dvou států. Počasí bylo příznivější než v roce 2009 a výhledy byly opravdu nádherné. Někteří účastníci to pociťovali jako nesnesitelné vedro, ale pro mě to byla lehčí příprava na Badwater.

12.7 Badwater Ultramarathon – 217 km

30:47:50, 11. místo

Abych mohl startovat na „nejtěžším závodě světa“ , musel jsem investovat dost času do přípravy a sehnání prostředků, ale musím napsat, že to stálo za to. Jestli je ten závod nejtěžší to nevím, ale mezi lehké rozhodně nepatří ať už teplotami kolem 50 °C nebo celkovým převýšením přes 4000 m. Výsledek trochu zůstal za mým očekáváním, ale náročnost závodu zase moje očekávání předčila, takže příště ty kopce budu muset natrénovat trochu lépe. Navíc to byl v poušti fascinující zážitek a jako bonus, pak byl fakt, že jsem byl první závodní z Česka, který tenhle závod běžel.

31.7 Kladno 24 hodin

223,990 km, 1. místo

MČR na 24 hodin se v Kladně na Sletišti konalo již mnohokrát a já tam už několikrát běžel. Letos jsem tam jel bez velkých očekávání, protože závod začínal pouze 5 dní po našem návratu z USA. O půlnoci jsem byl ve velkém pokušení ukončit závod, ale nakonec jsem pokračoval. Bylo to důležité už protože teď vím kolik energie a jakou rychlost dovedu se sebe dostat v posledních hodinách závodu na 24 hodin. Poslední hodinu se průměr přibližoval 15 km/h a takhle rychlá poslední kola jsem ještě nikdy nedal.  Z toho je jasná důležitá informace: „Příště se nebudu tolik šetřit“.

29.8 Galway - World Trophy  50 km

3:10:15, 11. místo

Pozvánku na letošní 50 km World Trophy jsem si zasloužil opět v CastelBolognese.  Nevím proč, ale už podruhé mi to na světové trofeji nevyšlo. Bylo to sice lepší než v roce 2009, ale konec závodu byl opravdu dost zoufalá záležitost – hrozné pochodové cvičení v tempu přes 4:00/km.

11.9 Winschoten 100 km

7:11:26, 1. místo

Můj oblíbený závod, kde se letos bude konat MS a ME. K velké radosti mé a také mých hostitelů se mi podařilo podruhé tento parádní závod vyhrát. Pokud bych tohle umístění zopakoval i letos, tak bych se vůbec nezlobil.

7.11 Gibraltar 100 km

6:58:25, 11. místo

Už podruhé na Gibraltaru, tentokrát MS, ME a WMA. Loňské finále světového poháru na 50 km nebylo příliš vydařenou akcí. Letošní rok byl o třídu lepší, ale stále tomu lecos chybělo. Například problém se špatným navedením na trať, který se řešil doměřením závodu. Dohru to mělo letos v únoru, kdy IAU uvedlo doměření trati, která nakonec byla asi o 90 metrů kratší a časy byly vyřazeny ze světových tabulek. V závodě jsem se úzkostlivě držel čela závodu až do krize na 75 km. Vzpamatoval jsem se až na posledních 15 km a závěrečných finiš byl opravdu výživný. Stačil na 11. místo na MS, 7. místo na ME a vítězství na WMA což je eufemizmus pro MS veteránů.