Ostravský maraton 2009

Red

Běžet v Ostravě jsem se rozmyslel až po nevalném Košickém výsledku. Stál jsem před rozhodnutím co se současnou formou, protože 31.10 běžím na Gibraltaru 50 km World Trophy. V zásadě byly dvě možnosti: odpočinek nebo pokračování maratonského tréninku a ladění formy. Zvolil jsem třetí možnost. Tedy ukončení sezóny a návrat k čisté aerobní vytrvalosti a s tím souvisejícím objemem. Navrch jsem se rozhodl přidat nějaké tréninkové závody. No a protože je podzimní sezóna maratonů, tak proč se nejít proběhnou do Ostravy.

10.10. Ostravský maraton 42,195
Pozn.: volné tempo je 4:30 - 5:00 min/km. V pondělí jsem šel průměr přes 5 min/km

Za vytrvalého deště a značné zimy jsme spolu s Vilmou a Pepou Holým vyrazili v 6:40 směr Ostrava. V Ostravě sice po příjezdu nepršelo, ale to nám vydrželo jen asi 10 minut a už ten slejvák byl i mezi námi. Teploměr v autě ukazoval nanejvýš 7 °c a to jenom, když jsem dýchal pod kapotu. Pomocníka tentokrát dělal můj otec, dnes už 3 roky naturalizovaný "ostravak", takže další podmínky byly zajištěny na výbornou.

Po startu jsem ihned nechal Serbessu, protože mi šlo o trénink a ne o osobák nebo pokus vyhrát. Ve druhé skupině bylo dobře, přesto že tempo bylo jen nepatrně pomalejší než v Košicích. Na MMM jsem už po 10 km šel skoro na doraz, ale tady jsem si běžel v pohodě a přebíral jsem docela často vedení skupiny, přestože před závodem jsem si sliboval opak. Během deseti minut na mě zůstal suchý akorát hajzlpapír, který jsem předvídavě schoval do igelitového sáčku. Naštěstí nebyl potřeba, ale ve třetím kole jsem musel odskočit za stromek "bo sem potřeboval ulevit". To znamenalo ztrátu 60 m na dvojku Žák a Minařík. Vzápětí tedy začala stíhací jízda - opravuji běh. Během 2 km směrem k cíli jsem je doběhl a protože jsem se nějak rozdováděl, tak jsem pokračoval v nasazeném tempu dál. Při průběhu do dalšího kola se v zatáčce kouknu zpět a ejhle 30 metrů díra. Běželo se mi dobře, takže jsem se ani nepokoušel čekat na své spoluběžce a pokračoval v tempu. Na občerstvení jsem si vzal gel a vodu a těšil se z toho, že do cíle už je to jen za necelé 4 kola. Pak to docela ubíhalo a měl jsem ještě dost času sledovat Mirečka jak pěkně běží, komentovat některé běžce a sledovat nepočetné diváky, přičemž někteří přišli povzbudit přímo mě.

V posledním kole jsem vzal gel, ale už jsem ho nesnědl. To byla jediná malá chybka. Nechtěl jsem riskovat žaludek, který mám vždy na hraně komfortu. Díky tomu mi došla energie na poslední 2 km, ale to už je tak blízko, že bych se do toho cíle klidně doplazil.

Ve srovnání s Košicemi ... velmi dobré. Forma žádný zázrak, ale přesto to byl nejlepší letošní výkon. Tak jo pokud to trochu půjde, tak jedu do Prahy.

Red

Co se týče osádky našeho vozidla, tak Vilma překvapila sama sebe, protože poprvé dodržela taktické pokyny a držela Svaťu Sedláčka. A to se vyplatí, protože doběhla 3. v ženách. No Pepa si závod užil a zaběhl si pěkný podzimní maraton a 4. místo v kategorii.