Spartathlon - statistiky

statistikaTrochu statistiky ze Spartathlonu, kterou jsem vyrobil z výsledkové listiny a jednotlivých mezičasů.

V tabulce je jedenáct závodníků a jedna závodnice se kterými jsem se nejčastěji potkával na trati závodu a kteří se také umístili do 11. a v případě Szilvie do 14. místa celkově. Szilvie samozřejmě vyhrála s náskokem ženskou kategorii. Data jsem čerpal z live dat na stránkách Spartathlonu http://www.spartathlon.gr/participants.html. Uvedeny jsou zde bohužel jen mezičasy na kontrolách, kde bylo měření pomocí čipové technologie. Vím, že na každé kontrole zaznamenávali do formuláře kdy, který běžec přiběhl, ale je otázka zda tyto data pořadatel zveřejní. Určitě by byly velmi zajímavé.

V prvních sloupcích je startovní číslo a nacionále závodníka. Dále jsou jednotlivé měřené checkpointy se vzdáleností, kterou udával pořadatel. Po těmito hlavičkami je pozice závodníka, čas od předchozího checkpointu a tempo vypočítané na základě vzdálenosti a tohoto času. Problémem je asi vzdálenost mezi checkpointy 35-43 a 43-52, kde vychází tempo moc pomalé a potom moc rychlé. Zvláště, když uvážíme, že checkpoint 172 je několik km za nejvyšším bodem závodu na který se muselo pochodovat. Ostatní úseky vypadají věrohodně. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o porovnání závodníků mezi sebou na stejné trati, tak na tom zas tolik nezáleží.

Výsledné časy a tempo

Časy vycházejí z elektrické časomíry. Skutečné časy ve výsledcích jsou potom časy, kdy se závodník dotkl sochy krále Leonidase. Výsledné tempo Ivana Cudina je fantastický výkon, když uvážíte, že je několik kilometrů nutné jít pěšky a celkové převýšení dosahuje nějakých 2500 m. Pokud byste chtěli vidět opravdu neuvěřitelné číslo, tak si skuste podělit rekordní čas Yiannise Kourose 20:25:00 a říkejte si při tom ´"Yianiss je jenom člověk" třeba tomu uvěříte.

Graf zobrazující časy jednotlivých úseků

Na prvním úseku byl Ivan až na třetím místě. V té době na prvním místě byl Lantink Jan-Albert, ten to vydržel ještě dalších asi 40 km a potom odstoupil. Většinu dalších úseků už byl Ivan nejrychlejší až na poslední úsek, kde jsem vyhrál nejlepším finišem. Bohužel ostatní úseky už pro mně tak dobré nebyly. Nejpomalejší začátek potom měl Patrick Hoesl, který byl v cíli o pouhých 8 minut přede mnou. Michael Vanicek potom dokázal zrychlovat prakticky až do cíle a Japonec Sakay měl co dělat, aby svůj náskok uhájil. Zajímavé je také odpadnutí dalšího Japonce Yasutoshiho, kterého jsem předbíhal kolem 237 km a který posledních dvacet kilometrů běžel o 40 minut hůře než já. Se Szilvií Lubics jsem se na trati několikrát potkal a definitivně jsem se s ní přestal na kontrolách předbíhat až někde kolem 170, kde už jsem měl nějaký náskok.

Red

Graf zobrazující vývoj umístění závodníků po úsecích

Na grafu umístění závodníků je opět nejzajímavější nástup ze zadních pozic Patricka Hoesla a Thomase Stu. Většina ostatních běžců se potom pohybovala blízko svých finálních pozic - většinou kolem +- 6 míst okolo. Nejvíce si pohoršil Marcus Thalman z Rakouska, který ze 4. místa spadl až na finální 8. místo. Svoje místo si nejdéle držel Cudin a Sakai.