Hodnocení roku 2017

IMG 5034smRok 2017 pro mě byl především ve znamení změny tréninku. Jak už jsem napsal loni, změnil jsem trenéra a po dlouhých letech sejmul zodpovědnost za můj trénink ze mě Pavel Novák. Mým hlavním cílem bylo dostat se z dlouhodobé únavy, získat nový tréninkový impulz a pokud možno se začít zlepšovat. Tak povedlo se to jen z části, protože zatím se moc nezlepšuji a to ani relativně. Fakt je, že mi to zas tolik nevadí, protože jsem celý rok byl relativně zdráv (více jak 30 let běhání už je přece jenom trochu znát), mám chuť trénovat i závodit a únava skoro zmizela.

Trénink

V tréninku se mi snížil celkový objem kilometrů a zároveň také počet závodů. Hodně tréninků se přesunulo do intensity kolem 3:50 - 4:00 min/km. Výsledky tréninku rozhodně nejsou ideální nebo podle mých představ. Jistě že se dá část poklesu formy přičíst na vrub postupujícího věku, ale rozhodně to nevysvětluje náhlé propady v některých závodech, které nemají žádný viditelný důvod a také ten pokles formy je trošku moc rychlý.

Porovnání odběhaných kilometrů dle tempových ukazatelů a srovnání s minulými roky:

25.3.2017, DNF po 64 km

Ne moc povedený závod. Subjektivně mi od začátku nešly nohy. Zřejmě následek lyžovacího týdne v Alpách. Objektivně to bylo docela dobré až do asi 50. km a potom už to prostě nešlo. Chybělo mi dost morálky, abych závod dokončil. Ovšem zpětně jsem toho pochopitelně litoval.

Castel Bolognese (I) 50 km

25.5.2017, 3:36:23, 22. místo

Už po 12 kilometrech mi došlo a zbytek závodu byl utrpení. Výsledek 3:36:23 je zdaleka nejhorší z těch, co jsem zde běžel. Navíc v cíli mi bylo asi 3 hodiny zle. Jedinou náplastí na poškozené sebevědomí bylo stehno prosciutto crudo, za umístění mezi veterány. To mi v Castel Bolognese vždy zlepší náladu.

PIM MČR v maratonu

7.5.2017, 2:40:34, 34. místo (1. M45), článek

Pouhých 13 dní po propadáku v Itálii jsem se postavil na start maratonu v Praze. Co si budeme povídat, motivace byly dvě. První, že je to MČR a druhá, že to mám tím pádem zadarmo. Překvapením potom byl můj poměrně solidní výkon, kdy jsem navíc doběhl do cíle naprosto v pohodě. Kdo se v tom má pak vyznat.

MČR v ultratrailu - Borák, Loštice, 84 km, článek

13.5.2017, 6:52:33, 2. místo

Nebyl to úplně ideálně rozběhnutý závod, ale byl jsem rád za 2. místo. Asi do 50 km to byl docela dobré, no a potom mi došlo. Teda energie. Ztráta 13 minut na Ondru nebyla zas tolik, podle toho jak jsem se cítil.

sportograf-82328821

Mozart 100, Salzburg (AT)

17.6.2017, 11:37:35, 6. místo (3. M40)

Bylo to už moje 4. účast na tomto závodě a vždy jsem byl nadšen prostředím a nádhernou krajinou. Bohužel pořadatelům se zdálo převýšení asi 3000m příliš lehké na tento závod a tak ročník 2017 znamenal naprostou změnu. Převýšení dosáhlo asi 5000 metrů, ze dvou okruhů je jeden a autor trasy se rozhodl, že běžcům ukáže všechny vyšší kopce v okolí. Závod se tím proměnil ve skyrunning a taky se objevili běžci, kteří to umí běhat mnohem lépe než já. Na druhou stranu to byl opět silný zážitek a také nominační závod pro WSER a tedy možnost získat další tiket do loterie.

MUM - 7 maratonů v 7 dnech

2.-8.7.2017, 22:57:15, 1. místo

Pro mě velká radost, kterou si užívám od začátku do konce. V roce 2017 se mi podařilo jubilejní 10. vítězství a když si kontroluji celkový čas s předchozími roky, tak se zdá, že se moc nezhoršuji. Alespoň některé věci fungují jak mají.

15.7.2018, 8:36:43, 1. místo

Vzhledem k množství ultra závodů a organizačním povinnostem jsem se necítil na 100 mil a zvolil jsem easy variantu pro příchozí. O 9 minut jsem vylepšil traťový rekord a podobně jako v případě MUM to byla velká oslava běhání.

Rajecký maratón

12.8.2018, 2:42:25, 2. místo

Oproti předchozím letům jsem zvolil výrazně opatrnější taktiku a navíc nám letos přálo počasí. Výsledkem byl druhý nejlepší výkon na maraton v roce 2017 a výjimečně jsem v cíli nezvracel. Hned po závodě jsme pokračovali další týden ve Slovenské letní dovolenke a mimo jiné si chodili zahrát každý den tenis. Tedy kromě horské turistiky.

Winschoten Run (NL) - 100 km

9.9.2017, 7:46:14, 9. místo (3. M40), článekB 179

Winschoten patří mezi stálice v mém kalendáři a důvodu už jsem mnohokrát napsal. Všechno bylo docela dobrý, ale jen asi do 40 km. Ten zbytek byl dost velké utrpení. Ovšem nakonec jsem byl spokojen s časem, protože to bylo o hodně lepší než loni a také mi zajišťoval limit na Spartathlon. Čtete správně – už jsem ve startovce.

Fuxian Lake Highland - 100km, Kumning (CH)

30.9.2017, DNF, 50 km – 3:58, článek

Šlo o můj první výlet do Číny a zážitků tam byla celá řada. Ovšem z hlediska běhání to bylo opravdu mizerné. Závod se běžel ve výšce kolem 1800 m n/m a bylo znát. Osobně jsem se i vzhledem k velmi teplému počasí snažil běžet velmi opatrně, ale stejně mi asi po 30 km úplně došlo. Prostě další "body stávka". Tělo bez zjevného důvodu nefungovalo. Podobné pocity jako na jaře v Castel Bolognese. Akorát tady jsem opravdu neměl žádnou motivaci a energii se plahočit ještě dalších 50 km a tak jsem se v polovině zastavil.

Mainova Frankfurt Marathon (DE)

29.10.2017, 2:42:26, 229. místo, článek

Frankfurt je jeden z nemnoha velkých maratonů, co jsem běžel. Když se na tím zamyslím, tak tam můžu ještě počítat akorát PIM a Košice. Výkon nakonec v kontextu celého roku nebyl tak špatný. Negativní bylo akorát to, že jsem doběhl naprosto vyčerpaný a kvůli silným křečím jsem publiku předvedl několik zajímavých scének na téma „záchvat epilepsie".

Minoan Footstep – 67km, Kréta (GR)

10.12.2017, 5:01:58, 2. místo

Sezóna sice skončila, ale nakonec roku jsme si udělali radost a vyrazili s přáteli na výlet na Krétu. Závod se běží mezi dvěma Minojskými paláci – tedy s Faistu do Knossu a trasa, která vede přes hory je velmi malebná. Sice jsem prohrál o pár minut Pantelisem Kampaxisem, ale na to, že jsem se rozbíhal na začátku nové sezóny to vůbec nebylo špatné. A nejlepší bylo, že nám krásné počasí vydrželo až do konce týdenního výletu na Krétě a za celou dobu jsme potkali jen asi 5 turistů.